Mood for wood

Mood for wood to międzynarodowe warsztaty gromadzące studentów kierunków projektowych zainteresowanych rzeczywistym realizowaniem projektów, których są autorami. Od 22 lipca do 1 sierpnia w Poznaniu odbędzie się ósma edycja warsztatów, w której uczestniczyć będą studenci z Polski, Niemiec i Łotwy. Organizatorem warsztatów jest Stowarzyszenie Punkt Wspólny oraz Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Poznań.

Od 2015 roku odbyło się już siedem edycji warsztatów, w których uczestniczyło ponad 300 studentów z Polski, Niemiec, Czech, Węgier i Słowacji. Podczas warsztatów studenci pod okiem uznanych architektów i projektantów z całego świata oraz doświadczonych stolarzy projektują oraz samodzielnie wykonują meble miejskie na wybranych lokalizacjach. Cechą charakterystyczną miejsc jest ich przeznaczenie dla określonych lokalnych użytkowników przestrzeni. Studenci pracując nad daną przestrzenią, współpracują z lokalną społecznością i aby wybudować meble muszą uzyskać aprobatę z ich strony. Kolejnym krokiem jest właściwe zaplanowanie budowy oraz kosztorysu, które prowadzą do własnoręcznej realizacji drewnianych mebli. Celem warsztatów jest konfrontacja doświadczeń i pomysłów studentów i tutorów z potrzebami przyszłych użytkowników. Sukcesem projektowanych instalacji jest spełnienie ich oczekiwań, by wykonane w ramach warsztatów meble stały się impulsem dla rozwoju działań i aktywności lokalnych społeczności.

MOOD FOR WOOD 2021 – INTO THE WILD

Codzienne zmagania z zanieczyszczonym powietrzem, wzrostem temperatur i brakiem dostatecznej ilości zieleni sprawiają, że dzika przyroda w mieście staje się ostatnią oazą w miejskim wymiarze. Tegoroczna edycja skupiona będzie na dzikiej naturze poznańskich dębińskich stawów. Ich nieodkryte brzegi są niepowtarzalnym miejscem do obcowania z przyrodą, której nienaruszona tkanka pozytywnie wpływa na samopoczucie mieszkańców. Ich wyjątkowy charakter- dzikiej przyrody zamkniętej w centrum metropolii zachęca zarówno do spacerów czy pikników, ale jest także jednym z ulubionych miejsc amatorów wędkarstwa i miłośników ornitologii. Z myślą o wszystkich odwiedzających zorganizowana jest edycja Into the Wild. Chcąc wzbogacić przestrzeń stawów dębińskich, studenci z Polski, Niemiec i Łotwy pod koniec lipca (22.07-1.08) zaprojektują meble miejskie, które wypełnią lukę na granicy dzikiego świata natury i kultury miejskiej. Tworzone pod okiem tutorów projekty będą towarzyszyć pomnikom natury oraz otoczą opieką i ochroną domy roślin i zwierząt zamieszkujących ten teren, a także będą służyć rekreacji i edukacji ekologicznej. Projektowane meble stworzą przestrzeń dla każdego, by z miejskiej codzienności wyrwać się into the wild.