Gdynia Design Days

Ponad 130 wydarzeń, w tym 24 wystawy, 27 wykładów i 27 warsztatów. Potężna dawka wiedzy i inspiracji! Zapraszamy studentów i pracowników uczelni do udziału w Gdynia Design Days.

Główny hasłem 12. edycji festiwalu, odbywającego się między 6-14 lipca w Gdyni, jest POLARYZACJA.

Co jest ważniejsze: indywidualny interes czy dobro wspólne? Unikatowe produkty czy te tanie i łatwo dostępne? Lokalnie czy globalnie? Offline czy online? Ja czy my? POLARYZACJA to swoista rozbieżność, dychotomia w poglądach i opiniach. Niesie ona za sobą chęć podjęcia dialogu, skonfrontowania sprzecznych poglądów w zgodzie z interesami różnych grup społecznych. Świat,
w którym żyjemy, ma tendencje do tworzenia coraz szerszych podziałów. Podczas GDD 2019 chcemy stworzyć forum do debaty i wyciągnąć wnioski, które pomogą odpowiedzieć na te pytania i wskażą kierunki dalszego działania na przyszłość.

Program obejmuje ponad 130 różnorodnych i inspirujących wydarzeń. Dni festiwalu zostały podzielone na bloki tematyczne skoncentrowane wokół tematu polaryzacji w kontekście mody (8 lipca), grafiki
(9 lipca), wzornictwa (10 lipca), architektury miasta (11 lipca) oraz wnętrz (12 lipca). Każdego dnia będą odbywać się wykłady i warsztaty poświęcone danej tematyce.

Warto wcześniej przyjrzeć się programowi festiwalu i już teraz zarezerwować czas w kalendarzu, bo naprawdę dużo będzie się działo!

Czas na Nową Generację

Specjalnie z myślą o młodych twórcach powstał konkurs Młodzi na Start, który rozstrzygnie się podczas GDD, a zwycięskie prace będziemy mogli zobaczyć na pokonkursowej wystawie. Natomiast do młodych przedsiębiorców skierowany jest cykl Design talks Business First Steps, poświęcony biznesowym aspektom pracy w branży kreatywnej. Podczas wykładów i warsztatów eksperci pokażą alternatywne podejście do sprzedaży, jak stworzyć strategię marki odpowiedzialnej społecznie oraz jaką rolę produkty i usługi pełnią w życiu klienta.

Weekend otwarcia

Intensywnie zapowiada się weekend otwarcia GDD. 6 lipca zapraszamy na uroczyste otwarcie festiwalu i wernisaż wszystkich wystaw. Niedziela, 7 lipca, poświęcona zostanie głównemu tematowi wydarzenia – POLARYZACJI. Tego dnia warto wybrać się na wykład przewodniczącej komitetu członkowskiego World Design Weeks – Ingrid con der Wacht – „Design sprawia, że świat się kręci” oraz wykład Zuzanny Skalskiej nt. future thinking. Tego dnia wystąpią również: Michał Bachowski, Konrad Jerin z Piotrem Okrasą oraz Wiesław Bartkowski.

Spolaryzowane wystawy

Szczególnej uwadze polecamy główną wystawę festiwalu, której kuratorem jest Izabela Bołoz, pn. „Ja czy my”. Wybrane prace pokażą spolaryzowane tendencje wcielone w rzeczywiste projekty. Niektóre z nich wspierają pragnienie samorealizacji, poznania siebie i spełnienia marzeń. Systemy, które za nas troszczą się o innych, oszczędzają czas. Wystawa zachęca do zastanowienia się nad tym, gdzie leży nasze poczucie szczęścia i zadowolenia z życia.

To dopiero początek. Łącznie podczas GDD 2019 do obejrzenia będą 24 wystawy na terenie Gdyni. Weźmiemy pod lupę ludzkie ciało (wystawa „Ciało na rozdrożu”), kwestie zmiany klimatu („2°C”), wykorzystania surowców („(nie)śmieci”, „Print ‘n paste”) czy m.in. technologie („We need more space”, „Materia kodu”).

Nie tylko wiedza….

GDD to nie tylko wiedza i inspiracja, ale również świetna okazja do spotkań i nawiązania biznesowych relacji. Główna siedziba GDD – Pomorski Park Naukowo Technologiczny Gdynia – na czas trwania festiwalu zmienia się w networkingowy tygiel, gdzie spotkacie projektantów, przedsiębiorców i pasjonatów projektowania. Design Alive zadba o organizację klubu festiwalowego „Dom Idei”, gdzie w kuluarach będzie można wymienić się wiedzą i porozmawiać z ciekawymi twórcami. Magazyn ELLE Decoration przygotuje natomiast Strefę Wiedzy, podczas której uczestnicy konkursu Młodzi na Start będą mogli m.in. zweryfikować swoje dokonania, skonsultować projekt i uzyskać praktyczne wskazówki, jak go ulepszyć oraz dowiedzieć się, w jaki sposób go wypromować.

A na dodatek…

W ramach GDD 2019 odbędzie się również dużo ciekawych wydarzeń towarzyszących. Przez cały czas trwania festiwalu w IV budynku PPNT zapraszamy do strefy spotkań TŁOK Kawiarnia i letniej czytelni, przygotowanej specjalnie na festiwal przez Bibliotekę z Pasją. Jak co roku specjalnie na festiwal powstanie MANUBA kolekcja GDD – seria unikatowych produktów, w tym roku realizowanych w pracowniach rzemieślniczych znajdujących się na terenie PPNT. Nie możemy zapomnieć o przeglądzie filmowym w Gdyńskim Centrum Filmowym czy wystawie Design w Mieście, którą można oglądać już od 1 czerwca w trójmiejskich lokalach gastronomicznych.

Pełny program dostępny jest na stronie: http://gdyniadesigndays.eu/pl/program.html

Na wystawy i wykłady wstęp wolny, za wyjątkiem Design talks Business Summit i cyklu Design talks Business First Steps. Na wszystkie warsztaty obowiązuje rejestracja, która rusza 10 lipca 2019 roku.