Projekty kosmiczne – backstage

O kulisach projektów prezentowanych na wystawie „ We need more space” zarówno z perspektywy technologicznej jak i projektowej opowie kuratorka. Prezentacja ma dotyczyć aspektu ludzkiego związanego z projektami kosmicznymi. Związanego zarówno w kontekście przedstawiania autorów i konstruktorów jak i tego  po co w kosmosie projektant i dlaczego warto, żeby współpracował z inżynierami?

Procedura wysłania człowieka w kosmos jest skomplikowana. Zaczyna się od szeregu treningów psychicznych i fizycznych, przygotowaniu całego zaplecza technicznego  aż po ubiór  astronauty w skafander. Ten ostatni sprawdzany wielokrotnie pod względem hermetyczności i szczelności przez techników w maskach i sterylnych rękawicach zostaje rozszczelniony tuż przed odlotem ze względu na tradycje sprzed ponad 50lat. Zarówno współcześni astronauci Scott J.Kelly jak i Tim Peak wspominają zwyczaj, który  Rosjanie celebrują przed startem w kosmos jakim jest oddawanie moczu w drodze na platformę startową. 12 kwietnia 1961 roku  Jurij Gagarin wystartował z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie w pierwszym locie człowieka w przestrzeni kosmicznej. Tuż przed startem kiedy zmierzał do platformy  poczuł potrzebę fizjologiczną, poprosił kierowcę aby się zatrzymał w celu oddania moczu -tradycja kultywowana jest do dziś.

Przesąd? Zabobon? Coś „na szczęście”?  Z jednej strony, z drugiej kolejny dowód na to, że jesteśmy ludźmi i projektując nawet najbardziej zaawansowane systemy nie możemy o tym zapominać. Innym mitem, który już nie jest urokliwą tradycją jest przekonanie, że to kobietom bardziej szkodzi promieniowanie kosmiczne dlatego astronautki krócej przebywają w przestrzeni kosmicznej. Tę tematykę porusza dr Anna Fogtman doktor biologii, pracuje w Europejskim Centrum Astronautów (EAC), Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), której badania skupiają się wokół wpływu radiacji kosmicznej na człowieka. Zarówno NASA ,  ESA oraz inne ośrodki badawcze mają za sobą szereg eksperymentów, przemyślanych rozwiązań i wynalazków, które się nie przyjęły ponieważ to użytkownik – człowiek – nie był brany pod uwagę.

Wykład i prezentacja:
10.07.2019 o godzinie 16:00
miejsce: PPNT Gdynia, budynek III, miejsce na mapie: 6