Wystawa: POLISH DESIGN. Tomorrow is today

Od 4 do 9 kwietnia 2017 roku w Mediolanie, podczas najważniejszego na świecie wydarzenia w dziedzinie designu – Salone del Mobile, odbędzie się wystawa „POLISH DESIGN. Tomorrow is today”.

Wystawa, prezentowana w ramach SUPERDESIGN Show w Superstudio Più PIÙ, pokazuje wydziały projektowe polskich uczelni artystycznych przez pryzmat unikalnego dla każdej z nich kontekstu geograficznego, zasobów naturalnych regionu, regionalnych tradycji i historii. W wystawie uczestniczy osiem polskich państwowych uczelni artystycznych: Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, Akademia Sztuki w Szczecinie, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie oraz Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu.

Kuratorką wystawy i autorką jej aranżacji jest Dorota Koziara – absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, polska projektantka prowadząca własne studio w Mediolanie, kuratorka wielu wystaw. Autorem plakatu oraz komunikacji wizualnej wystawy jest dr Marcin Markowski.

Głównym organizatorem wydarzenia jest Akademickie Centrum Designu realizujące wystawę we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza działającym pod marką Culture.pl oraz Konsulatem Generalnym Rzeczypospolitej Polskiej w Mediolanie.

Wystawa „POLISH DESIGN. Tomorrow is today” ma na celu przybliżenie międzynarodowej publiczności specyfiki nauczania i unikalnego podejścia do współczesnego projektowania w Polsce. To nie tylko przekrojowa wystawa prac i projektów. To, co wyróżnia polską wystawę, to konsekwentne pokazanie efektów pracy studentów w indywidualnym kontekście charakteryzującym poszczególne uczelnie. Oryginalna aranżacja zaprojektowana przez „Dorota Koziara Studio” opiera się na idei otwartych ksiąg opowiadających historię każdej uczelni z osobna. Prezentowane obiekty i projekty dopełniają dopracowane, nowoczesne prezentacje multimedialne.

W przeszłości każda polska uczelnia artystyczna charakteryzowała się odrębną specyfiką. Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, słynęła z projektowania tkaniny i ubioru, Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu – szkła i ceramiki, a uczelnia poznańska – głównie mebli.

Obecnie różnice między uczelniami się zacierają, ale jednocześnie każda z nich zachowuje unikalny charakter, który zobaczyć można na wystawie „POLISH DESIGN. Tomorrow is today”.

Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku dzięki położeniu nad Zatoką Gdańską słynie z projektowania statków i okrętów. Na wystawie w Mediolanie zobaczyć można je w formie prezentacji multimedialnej oraz jako obiekt w mniejszej skali – kajak „Rower wodny – zrób to sam” Roberta Mrowca. Drugim ważnym aspektem, bazującym na bogatej historii Gdańska, który leży na szlaku bursztynowym, jest projektowanie biżuterii.