We need more space

Wystawa „We need more space”

Ideą wystawy jest pokazanie tego, co się dzieje w kosmosie z udziałem Polaków. Jednak tym razem celem jest pokazanie również drugiego dna projektów bądź ujawnienie szerszego kontekstu sytuacji.

Mamy już udokumentowane osiągnięcia w postaci zaprojektowania łazików czy napisania odpowiedniego software’u lub przygotowania elektroniki na potrzeby kosmiczne. Potrafimy też już robić rakiety suborbitalne, dostarczamy narzędzia do sond i satelitów. Nasi naukowcy badają wpływ radiacji na ludzkie ciało, projektują narzędzia dla astronautów, a także badają geologiczną strukturę Marsa. To nadal jednak nie wszystko, Kosmos to bowiem otaczająca nas energia, a ta jest przede wszystkim związana z ludźmi. Kosmos to rzesza entuzjastów i pasjonatów, którzy mają odwagę i chcą robić coś więcej – eksplorować to, co dotychczas nieodkryte.

Wystawa „We need more space” pokaże wycinek tego, co się dzieje w kosmosie z udziałem Polaków. Ideą wystawy jest nie tylko pokazanie obiektów i narzędzi, ale przede wszystkim zaprezentowanie ludzi oraz ich zmaterializowanej motywacji, pasji i wiedzy. Hasło „We need more space” nie jest jednoznaczne i w tej warstwie ma się również odnosić do tematyki festiwalu Gdynia Design Days 2019 – Polaryzacja. Oprócz przedstawienia osób i projektów związanych z kosmosem, na wystawie będzie można dowiedzieć się czegoś, co na pierwszy rzut oka nie jest oczywiste; nie raz będą to ciekawostki technologiczne, innym razem drugie dno problemów i wyzwań, z jakimi mierzyły się osoby, które stoją za realizacją.

W tym wypadku czynnik ludzki staje się mieczem obosiecznym. Różne procedury, a w tym także problemy z finansowaniem badań, również mają wpływ na dzieło podboju kosmosu. Jak pokazuje historia, te powiązania i problemy potrafią spolaryzować się w ogromną siłę zarówno napędową, jak i destrukcyjną.

Na wystawie zobaczymy zarówno makiety baz księżycowych, modele łazików marsjańskich, rakiet i czujników, jak i opowiemy o kulisach projektów badawczych realizowanych z udziałem polskich specjalistów.  Nazwa wystawy „We need more space” symbolicznie odnosi się również do wewnętrznej potrzeby zaspokajania głodu ciekawości świata. Hasło to występuje często wśród kosmicznych entuzjastów również jako slogan i naszywka na ubrania. Pod tą nazwą działa także polski serwis, poświęcony tematyce eksploracji kosmosu, którego działalność również zostanie zaprezentowana na wystawie.

termin: 6-15.07.2019, 10:00-20:00
miejsce:  PPNT Gdynia, budynek III

kurtorka: dr Marta Flisykowska
autorka komunikacji wizualnej: mgr Agata Janiszewska

Organizator: Centrum Designu Gdynia
http://gdyniadesigndays.eu/pl/we-need-more-space.html