PPNT Gdynia | Centrum Designu we współpracy z Wydziałem Architektury i Wzornictwa zaprasza na tę unikatową wystawę już po raz siódmy!

Wystawa wybranych prac dyplomowych Wydziału Architektury i Wzornictwa ASP Gdańsk, jest wyróżnieniem w konkursie zamkniętym organizowanym przez PPNT Gdynia | Centrum Designu. Głównym założeniem konkursu jest promowanie twórczości młodych zdolnych projektantów kształtujących trójmiejską tożsamość projektową. Selekcja prac stanowi wspólny głos dwóch opiniotwórczych ośrodków: PPNT Gdynia | Centrum Designu oraz Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Oceniana jest oryginalność i pomysłowość tym roku jeszcze mocniej stawia na jakość prezentowanych projektów oraz ich wystawienniczą atrakcyjność rodem z Akademii Sztuk Pięknych.

Co roku do kapituły konkursu zapraszane są dwie osoby z PPNT Gdynia | Centrum Designu, dwie z Wydziału Architektury i Wzornictwa oraz jedna osoba z zewnątrz.
W tym roku Jury w Składzie:
Ewa Janczukowicz-Cichosz – wicedyrektor Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia
Paulina Kisiel – kierownik festiwalu Gdynia Design Days
dr hab. Beata Szymańska – Wydział Architektury i Wzornictwa ASP Gdańsk, kierunek Architektura Wnętrz
prof. Sławomir Fijałkowski – Wydział Architektury i Wzornictwa ASP Gdańsk, kierunek Wzornictwo
Dorota Kabała – studio We design for physical culture
Sekretarz – Ewa Chudecka PPNT Gdynia | Centrum Designu

Wydział Architektury i Wzornictwa jest największym wydziałem Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Łączy trzy kierunki Wzornictwo, Architekturę Wnętrz oraz Architekturę Przestrzeni Kulturowych. Posiada jedną z najbogatszych ofert dla studentów kierunków projektowych w kraju, co potwierdzają egzaminy wstępne. Jest to miejsce doceniane zarówno w kraju, jak i za granicą, co wyraźnie widać po coraz większym zainteresowaniu studentów z innych krajów.

Duża różnorodność zauważalna jest szczególnie na kierunku wzornictwo, gdzie, poza mocnymi podstawami teoretycznymi, studenci mają dostęp do siedmiu różnych pracowni: Projektowania Okrętów, Projektowania Ergonomicznego, Projektowania Produktu, Pracowni Mebla Seryjnego, Pracowni Designu Eksperymentalnego, Komunikacji Wizualnej.
Architektura dzieli się na dwa kierunki: Architekturę Wnętrz i Architekturę Przestrzeni Kulturowych. Możemy na nich zauważyć różne podejścia do projektowania — od rozwiązań bardziej urbanistycznych, poprzez skupienie się na projektach mebli, skończywszy na wnętrzach. Rocznie na tym wydziale odbywa się ponad 130 obron dyplomów licencjackich i magisterskich.

Wystawa dyplomów to możliwość zaprezentowania projektów szerokiemu gronu odbiorców po raz pierwszy. Jedynie 20 prac jest kwalifikowanych na wystawę, więc już samo uczestnictwo w niej jest wyróżnieniem. Spośród zakwalifikowanych prac jury wybiera dwa projekty, których autorzy zostaną zaprezentowani na łamach magazynu ELLE Decoration oraz pojadą na Dutch Design Week.
Wręczenie nagród w konkursie Dyplomy ASP: Architektura i Wzornictwo 2019 odbędzie się 6 lipca podczas otwarcia festiwalu Gdynia Design Days 2019.

Zespół realizujący wystawę: Daria Bolewicka, Marcin Kasprowicz, Adrian Leszczuk