Nasi studenci projektują płetwy dla nurków.

Dwa lata temu, fryzjer z Gdyni wywołał rewolucję na rynku sprzętu do nurkowania, tworząc pierwsze na świecie składane płetwy. Rewolucyjny gadżet trafił m.in. na wyposażenie służb specjalnych Polski, Niemiec i Izraela. Teraz, ich wynalazca chce stworzyć odpowiednik innowacyjnych płetw na rynek cywilny. Ich wygląd opracowują właśnie studenci gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Nowoczesna technologia i odważne wzornictwo

Mariusz Szymański – wynalazca Exotech z Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia: – Obecnie prowadzimy prace w dwóch kierunkach. Pierwszy to płetwa ratunkowa, która nie będzie wyrafinowana designersko, ale ma być prosta i praktyczna. Będzie też wersja rekreacyjna czyli turystyczna. Przy czym wersja rekreacyjna będzie miała prawdopodobnie trzy warianty. Przygotowujemy je z myślą o tych osobach, które chciałyby mieć coś naprawdę wyjątkowego; sprzęt, który będzie wyróżniał się nie tylko innowacyjną technologią, ale również ciekawym designem. Zrobiliśmy badanie rynku i doskonale wiemy, że dla odbiorców tanich płetw, liczy się również wygląd.  Dr Maciej Dojlitko, Pracownia Komunikacji Wizualnej Wydziału Architektury i Wzornictwa ASP w Gdańsku, koordynator projektu: – Przedstawiliśmy już kilka koncepcji stylistyk płetw w dwóch wariantach: ratunkowym i rekreacyjnym. Dla studentów była to doskonała okazja do tego, by wykorzystać wiedzę zdobytą na zajęciach wzornictwa w realnym projekcie, który trafi do produkcji. Dyplomanci naszego wydziału: Eryk Szczygieł i Mateusz Macoch zaproponowali zarówno formy kształtów oraz kolorystyki rozwiązań graficznych które składają się na wizerunek płetw.

Mariusz Szymański nie kryje, że finalny produkt ma przyciągać uwagę oraz być zgodny z najnowszymi trendami: – Akademia Sztuk Pięknych otrzymała od nas wskazówki, aby nie posiłkować się wzorami, które już są na rynku a obserwować trendy, z jakimi mamy dziś do czynienia w designie, w różnych branżach. M.in. automotive, fashion a nawet w architekturze. Wszystko po to, by do rąk użytkowników trafił naprawdę wyjątkowy produkt. Czym nowe płetwy będą się odróżniały od ich wojskowego pierwowzoru?– Przede wszystkim ceną. Zachowujemy kluczowy element konstrukcji, a więc to, że płetwy będą składane. Błona również będzie luźna tak, jak w opatentowanym przez nas wzorze. Zależy nam, aby wyróżniały się także ciekawym wzornictwem, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie – podkreśla Mariusz Szymański.

Testy użytkowników i robotyczna noga

Po wyłonieniu najciekawszych propozycji, przygotowanych przez studentów ASP, pod kierownictwem doktora Macieja Dojlitko zostaną wykonane prototypy płetw. W kolejnych miesiącach tego roku, zaplanowane są także testy wykonanych prototypów, które odbędą się w jedynym w Europie tunelu hydrodynamicznym z robotyczną nogą, imitującą ruchy płetwonurka.
Ośrodek badawczy postał dzięki zaangażowaniu inżynierów z Wydziału Automatyki i Robotyki Marynarki Wojennej w Gdyni. Finalnym procesem będą testy na wyselekcjonowanej grupie użytkowników, by uwzględnić ich ewentualne uwagi.

Rekreacyjny model najnowocześniejszych płetw świata ma być gotowy w połowie 2020 roku.