Kultura ma wiele twarzy

Z pędzla …… malowane

Patterny, desenie, tonacje, graficzne opowieści snute na tkaninie jedwabnej magicznymi pędzlami. Warsztaty realizowane w ramach projektu „Kultura ma wiele twarzy”
miejsce warsztatów Zbrojownia Sztuki, ASP w Gdańsku

Warsztat otwarty dedykowany studentom ASP
15 listopada 2017, godz. 11.00-14.00

Warsztat otwarty dedykowany osobom z poza ASP
15 listopada 2017, godz. 16.00-19.00

Zapraszamy na zajęcia projektowania wzorów na płótnie jedwabnym. Bazę warsztatu plastycznego stanowi tradycyjna technologia malowania na jedwabiu, pochodząca z dalekiego wschodu, mająca także swoje miejsce w historii polskiego designu w powojennym PRL-u, a także później. Jest to najszlachetniejsza technologia malowania farbami wodnymi na jedwabiu, a utrwalana parą. Opracowywane wzory będą stanowiły przyczynek do myślenia na temat korelacji barw, tonacji, patternu i formy. Zajęcia prowadzone są tak, by osoby bez specjalnego przygotowania, ale dzięki doświadczonemu prowadzeniu mogły stworzyć osobiste malarskie kompozycje. Warto podkreślić, że nietypowy warsztat często pozwala rozwijać osobistą dialektykę plastyczną, stając się niekiedy zapalnikiem do obudzenia drzemiącego potencjału przyszłego projektanta.
Warsztaty prowadzi Dora Hara profesora ASP w Gdańsku, wieloletni projektant Leo May-pracowni wzorniczej, jedwab w formach i kolorach współpracujący z TVP, Canal Plus, Royall Collection, Molton… .

Program warsztatów
Wprowadzenie do zagadnienia, prezentacja przykładów
Opis technologii warsztatu, omówienie funkcji narzędzi
Wprowadzenie do wspólnego malowania patternów, deseni….
Indywidualna praca ze wsparciem prowadzącego
Prezentacja namalowanych (zaprojektowanych) deseni

Materiały dostępne w ramach prowadzenia warsztatu
Tkanina jedwabna, papier akwarelowy, farby do jedwabiu, stelaże, stoły do jedwabiu, palety, pędzle….
Praktyczny charakter zajęć wymaga odzieży przeznaczonej do warsztatowych działań lub indywidualnej ochrony ubrań. Uczestniczy proszeni są o osobiste zabezpieczenie odzieży przed zabrudzeniem.
Zapisy emaliowe (ilość miejsc ograniczona):
minos@asp.gda.pl

Intoocooolors

performance malarski, totalne zanurzenie się w energii koloru podczas wspólnej realizacji monumentalnej formy malarskiej.
Zapraszamy do udziału, miejsce Zbrojownia Sztuki, ASP w Gdańsku
Obowiązują zapisy mailowe, ilość miejsc ograniczona.
minos@asp.gda.pl
realizowany w ramach projektu „Kultura ma wiele twarzy”

dedykowany studentom ASP
14 listopada 2017, godz. 11.00-14.00

dedykowany osobom z poza ASP
14 listopada 2017, godz. 16.00-19.00

Intoocooolors: Performance ma charakter społecznego działania twórczego, które z założenia odbywać się w różnych miejscach i ma otwarta formułę. Dotychczasowe edycje miały miejsce na Design Festival Łódź 2011, w Galerii Propaganda (ul. Foksal 11, Warszawa i na Festiwalu Gdynia Design w Muzeum Miasta Gdyni).
Punktem wyjścia dla działania stanowi malarskie doświadczanie fuzji koloru w takcie realizacji wspólnego malowania wielkoformatowej pracy na tkaninie jedwabnej. Genezą projektu jest podnoszenie wartości koloru i jego roli w abstrakcji. Performatywny charakter wydarzenia służy przełamywaniu oporów hamujących użycie/doświadczenie odważnych kolorystycznych zestawień, a bywa także całkiem odwrotnie, czyli budowanie wyszukanej palety z szeroką gamą barw pośrednich.
Celem warsztatu jest zainicjowanie uczestników do twórczej aktywności w obszarze malarskiej abstrakcji z profesjonalnym wsparciem akademii i prowadzącego oraz asystentów. W aspekcie dydaktycznym performance rozbudza wrażliwość uczestnika na barwy, pośrednio wskazując na wartości płynące z tradycji polskiej szkoły koloryzmu.

Performance prowadzi Dora Hara profesora ASP w Gdańsku, która prezentuje swoje malarstwo na tkaninie jedwabnej pod wspólną nazwą Błony/Membrany – interfejs dla malarstwa i przestrzeni. Artystka wystawiała, jak do tej pory swoje malarskie instalacje na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktydy.

Parę słów wprowadzających
Polska Szkoła Malarstwa na Jedwabiu- aspekty technologiczne i historyczne
Naświetlenie problematyki alla prima w ujęci technologicznym z uwzględnieniem specyfiki malarstwa na jedwabiu
Intoocooolors: Performance -współmalowanie membrany
„Wernisaż”-prezentacja ukończonej pracy

Materiały dostępne w ramach prowadzenia warsztatu
Praktyczny charakter warsztatów wymaga odzieży przeznaczonej do plastycznych działań lub indywidualnej ochrony odzieży. Uczestnicy proszeni są o osobiste zabezpieczenie swojej odzieży przed zabrudzeniem.